W Polsce jeszcze mało znana, ale w Europie Zachodniej coraz Stanach Zjednoczonych idea „share-a-pet” jest nie tylko nowym pomysłem na biznes, ale często formą terapii dla osób starszych, chorych, samotnych albo dla rodzin z dziećmi, które marzą o własnym psie lub kocie, a ich rodzice już niespecjalnie.
Idea polega na „pożyczeniu/ udostępnieniu zwierzaka na czas określny”. Może to być kocia lub psia kawiarnia / herbaciarnia, w której nie tylko wypijemy filiżankę kawy lub herbaty, ale i „porozmawiamy” z kimś inteligentnym, wyrozumiałym i małomównym, czyli psem lub kotem. W innej wersji będzie można wypożyczyć psa lub kota na parę dni lub tydzień, w czasie gdy prawowity właściciel wyjeżdża na urlop. Innym razem psi lub koci terapeuta odwiedzi chorą, starszą lub rehabilitowaną osobę.
Pomysł wydaje się być dobry. Mamy coraz mniej czasu na stałą opiekę nad zwierzakiem. Często pracujemy w nieregularnych godzinach, wyjeżdżamy służbowo na kilka dni. Zwierzak na godziny wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich spragnionych kontaktu z mokrym nosem, futrem na sukience lub garniturze i fochami rozpuszczonego futrzaka.
Problem pozostaje zastosowanie odpowiednich przepisów regulujących „pracę” czworonoga lub jego wypożyczenie.
Na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Jednakże w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.
Wynika z powyższego, że na poczet umowy najmu, uregulowanej w Kodeksie Cywilnym, natomiast nieuregulowanej (jeszcze) w ustawie o ochronie zwierząt, zwierzę jest rzeczą.
Przedmiotem najmu mogą być rzeczy, zarówno ruchome, w tym zbiory rzeczy, jak i nieruchomości.
Nie może być przedmiotem najmu dobro niematerialne albo prawo. Nie może też być przedmiotem najmu przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne (umowa dzierżawy). Zwierzęta nie zostały wyłączone expressis verbis jako te, które nie mogą być przedmiotem najmu.
Działalność gospodarcza w postaci wynajmu zwierząt została wpisana do Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem: 77.39.Z.
Jeśli możliwość pogłaskania psa/kota w kawiarni jest bezpłatna wówczas możemy mówić o umowie użyczenia na podstawie Kodeksu Cywilnego – oddaje się wówczas osobie trzeciej „rzecz” do bezpłatnego używania.
Jeśli możliwość kontaktu ze zwierzęciem jest odpłatna wówczas nadal mówimy o najmie.
Wszystkie osoby zajmujące się dogoterapią, kynoterapią i psią lub kocią terapią, mających psie lub kocie kawiarnie i herbaciarnie zapraszamy do współpracy.