Transgraniczne prawo rodzinne
Prawnicy kancelarii obsługują klientów zagranicznych w sprawach związanych z prawem rodzinnym, wymagających podjęcia działań również w ramach polskiej jurysdykcji lub/i polskiego prawa materialnego. Z uwagi na to, że jest to praktyka wymagające indywidualnego i dedykowanego zespołu, został utworzony dział specjalizujący się w tych zagadnieniach oraz dedykowana została odrębna strona internetowa.
Obsługa podmiotów leczniczych
Prowadzimy bieżąca obsługę prawną oraz zastępstwo procesowe dla podmiotów leczniczych, w szczególności dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Zastępstwo procesowe przed Sądem Najwyższym
Radca Prawny Leszek Zielonka zastępuje klientów przed Sądem Najwyższym, w szczególności w sprawach, w których nie uczestniczył w zastępstwie procesowym przed sądami powszechnymi. Dlaczego warto jest powierzyć zastępstwo procesowe przed Sądem Najwyższym nowemu pełnomocnikowi, który nie był dotychczas zaangażowany w proces sądowy?
Reprezentacja deweloperów w postępowaniach administracyjnych i procesach sądowych
Na tle Ustawa o drogach publicznych Dz.U. 1985 Nr 14, poz. 60 t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 470, w szczególności art. 16 zwiazanego z budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową, zajęcie pasa drogowego i spory na tle stosowanych stawek oraz kar pienieżnych, lokalizacje zjazdu lub przebudowy zjazdu i odwołania wraz z reprezentacją przed Samorządowym Kolegiami Odwoławczymi, sprawy za zakresu przeniesienia własności sieci i zasdsad ich finansowania, w tym powództwa obejmujące nakazanie złożenia oświadczeń woli w rtybie art. 49 § 2 k.c
Spory z bankami w sprawach tzw. procesów frankowych
Rok 2019 był zdecydowanie korzystny dla „frankowiczów”. Wpłynęły na to nie tylko pozytywna dla nich opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z maja, a później sprzyjające im orzeczenie samego TSUE, ale też wyroki Sądu Najwyższego, w tym słynne opracowanie biura analiz z sierpnia. To wszystko miało przełożenie na wyroki sądów powszechnych w sprawach frankowych, choć te już wcześniej zaczęły częściej orzekać na korzyść kredytobiorców. Problem dotyczy skutecznego ustalenia żądania pozwu, w kontekście różnic w rodzajach udzielanych kredytów tj. indeksowany (waloryzowany) do CHF lub tzw denominowany. Coraz większą skuteczność zauważa się w dążeniu do unieważnienia umów zarówno denominowanych, jak i indeksowanych walutą CHF, zwłaszcza po wydaniu orzeczenia przez Sąd Najwyższy z dnia 11 grudnia 2019 roku sygn. V CSK 382/18. http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/V%20CSK%20382-18-1.pdf. Przyjęcie wykładni prezentowanej przez Sąd Najwyższy ze wskazanym wyroku, tj. że wyeliminowanie klauzul waloryzacyjnych walutą CHF i jednocześnie utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, wskazuje na kierunek wykładni przepisów, którego skutkiem może być uznawanie umów waloryzowanych walutą CHF (w zależności od treści umowy i czasu) za nieważne (bezskuteczne). Powyższe sporoduje konieczność analizy koncepcji procesowych tzw kancelarii/firm które żądały jedynie tzw. „odfrankowania” kredytów i zwrotu powstałej nadpłaty.