Regulacja prostytucji w Niemczech.

Regulacja prostytucji w Niemczech czyli  w domu publicznym niczym w fabryce. Regulacja prostytucji w Niemczech nie jest niczym nowym. Niemieckie prawo uregulowało kwestię prostytucji już na początku XXI wieku. Ustawa o prostytucji, w skrócie ProstG, czyli Gesetz zur Regelung der Rechtsverhältnisse der Prostituierten (Ustawa regulująca stosunki prawne prostytutek) została ogłoszona 20 grudnia 2001roku, a weszła w życie 1 stycznia 2002 roku (BGBl. I 2001, S. 3983; FNA 402–39).

Celem ustawy była poprawa sytuacji prawnej i socjalnej osób zajmujących się prostytucją oraz uznanie prostytucji za usługę. Prostytutki mogą się od tej pory legalnie rejestrować w kasach chorych, mogą mieć ubezpieczenie emerytalne i od bezrobocia.

Zmianom uległ również kodeks karny. Tworzenie odpowiedniego miejsca pracy nie jest już karalne, o ile nie dochodzi do wykorzystywania pracownika.

Od miesięcy trwała jednak dyskusja nad zmianami w ustawie o prostytucji. Dyskutowano wprowadzenie minimalnego wieku, od którego osoba mogłaby się zajmować prostytucją, obowiązkowych badań lekarskich i wprowadzenie obowiązku używania prezerwatyw.

Po długich i burzliwych obradach politycy Unii i SPD doszli do porozumienia. W całych Niemczech ma zostać wprowadzony w domach publicznych obowiązek stosowania prezerwatyw (Kondompflicht). Za niestosowanie do przepisu mają być karani klienci, a nie pracownice domów publicznych. Zgodzono się również do kwestii obowiązku zgłoszeniowego prostytutek (Anmeldepflicht für die Prostituierten), zezwolenia na prowadzenie zakładu dla osób prowadzących domy publiczne (Betriebsstättenerlaubnis für Bordellbetreiber), zakaz stosowania tzw. flate rate za usługi erotyczne, czyli „erotycznego all inclusive”, zakaz tzw. Gangbang Party, czyli zorganizowanych imprez oferujących seks grupowy oraz zakaz reklamowania seksu bez prezerwatyw.

Nie wprowadzono minimalnego wieku dla prostytutek. Unia postulowała, by prostytucją mogły się zajmować osoby od ukończonego 21 roku życia. Zamiast tego uzgodniono, że osoby między 18 a 21 rokiem życia będą mogły zgłosić swoją działalność tylko na okres jednego roku i będą musiały co pół roku udać się na obowiązkową poradę lekarską. Starsze prostytutki będą musiały udać się na poradę lekarską raz do roku. Samo badanie lekarskie nie będzie obowiązkowe. Nie będzie również obowiązku korzystania z porady ginekologa, będzie to mógł być lekarz rodzinny. Potwierdzenie takiej wizyty przez lekarza będzie konieczne, by móc przedłużyć zgłoszenie działalności zawodowej.

Jak każda branża, ta również ma swoją specyfikę. Wydaje się, że pewne regulacje w tej kwitnącej mimo kryzysu branży wpłynęłyby zadawalająco na rynek i usunęły niepożądane zjawiska. Oczywiście można powiedzieć, że sama prostytucja jest niepożądanym zjawiskiem, ale raczej nie mamy złudzeń, że można je zmienić.

Przypuszczamy, że część klientów wybierze przybytki w miejscach o „mniejszym uregulowaniu prawnym”, ale część pewno przyjmie zmiany z zadowoleniem.

To jak: kasa fiskalna i możliwość płatności karta kredytową w burdelu?

Ciekawi nas tylko, kto i jak będzie kontrolował, czy klienci stosują się do nakazu stosowania prezerwatyw. Internet w Niemczech już jest pełen dowcipów o „Kondompolizei”.

 Źródło: www.spiegel.de, www.zdf.de