Przepisy podatkowe w Niemczech. Istotne zmiany po 2014 roku.
Przepisy podatkowe w Niemczech – istotne zmiany po 2014 roku. To ważna informacja dla Polaków pracujący i mieszkających w Niemczech. Zmianie uległy kwoty wolne od podatków, ryczałty na dojazd i wyżywienie, kwoty wydane na utrzymanie drugiego mieszkania oraz kwota, którą mogą odliczyć osoby wychowujące dziecko.
Przepisy podatkowe w Niemczech – Grundfreibetrag
Kwota wolna od opodatkowania wzrosła od początku 2014 o 224 Euro. Osoba zarabiające poniżej 8354 Euro rocznie nie zapłaci żadnego podatku. Małżonkowie będę musieli płacić podatek dopiero od kwoty 16.708 Euro w skali rocznej. W związku ze zmianami osoby nie pozostające w związku (małżeńskim lub partnerskim) zapłacą 45 Euro mniej podatku, natomiast małżonkowie około 90 Euro.
Przepisy podatkowe w Niemczech – Kinderfreibetrag
Kwota odliczana od dochodu dla osób wychowujących dziecko wynosi 4440 Euro. Tą kwotę należy odliczyć od podlegającemu opodatkowaniu dochodowi rodziców.
Przepisy podatkowe w Niemczech – Entfernungspauschale
Ryczałt na dojazd jest ważny dla tych, którzy stosunkowo często zmieniają swoje miejsce pracy. W przyszłości takie osoby będą musiały ustalić „pierwsze miejsce aktywności” (erste Tätigkeitsstätte). Osoby, które jeżdżą między miejscem zamieszkania a pierwszym miejscem aktywności, może odliczyć podatkowo 30 centów za kilometra w jedną stronę. Osoby, które dojeżdżają między miejscem zamieszkania a innym punktem, mogą odliczyć 30 centów za kilometr w obie strony.
Przepisy podatkowe w Niemczech – Verpflegungspauschale
Ryczałt na posiłek: podróżujący służbowo mogą odliczyć podatkowo ryczałt w wysokości 12 Euro, o ile są w drodze co najmniej 8 godzin. Przy podróży trwającej 24 godziny odliczyć można 24 Euro. Jeśli podróż służbowa trwa kilka dni, można odliczyć podatkowo 12 Euro za dzień wyjazdu w podróż i powrotu do domu, niezależnie od tego, ile faktycznie trwała nieobecność w dniu wyjazdu i przyjazdu.
Przepisy podatkowe w Niemczech – Zweitwohnung
Mieszkanie dodatkowe: osoby zmieniające pracę, które muszą utrzymać i opłacić drugie mieszkanie, mogą odliczyć podatkowo maksymalnie 1000 Euro miesięcznie jako wydatki służbowe. Do końca 2013 obowiązywała zasada wysokości zwyczajowego w danej miejscowości czynszu najmu 60-metrowego mieszkania.